STARA SYNAGOGA

images

 

   Zwiedzanie ekspozycji w historycznym wnętrzu najstarszej synagogi Krakowa, umożliwia zapoznanie się z bogatą historią i tradycją integralnej grupy społecznej miasta, którą stanowili krakowscy Żydzi.

   W pierwszym etapie turysta zaznajamia się z zachowanymi elementami architektury  synagogi, od okresu jej założenia (XV w.), poprzez okres przebudowy (od XVI do XIX w.) aż do chwili wybuchu II wojny światowej (1939 r.).

   Po obejrzeniu głównych elementów wyposażenia wnętrza świątyni, zrekonstruowanych współcześnie, (bima, ściana wschodnia z Arką Przymierza), można zapoznać się z eksponatami wystawionymi w witrynach muzealnych, oraz na ścianach hali głównej i pomieszczeń bocznych.

     Ilustrują one:

– przedmioty kultu religijnego Żydów stosowane w trakcie obchodów głównych świąt żydowskich (m.in. Pesach, Purim, Jom Kippur),

– tablice, fotografie i szkice nawiązujące do historii społeczności żydowskiej Krakowa a także jej udziału w historii miasta na przestrzeni wieków,

– liczne dokumenty i dzieła sztuki dowodzące bogactwa kultury żydowskiej  i jej partycypacji w kształtowaniu  wielokulturowości  życia  codziennego mieszkańców.

Zwiedzanie z przewodnikiem:

Rezerwacje telefoniczne: 12 422 09 04
Rezerwacje onlinewypełnij formularz