Andrzej Wajda

Z Andrzejem Wajdą kilka wybranych kroków przez Kraków (nie chronologicznie, lecz tematycznie) „…Bo człowiek musi wiązać się ze swoim miejscem a takie więzi tworzy właśnie kultura. Dla mnie osobiście takim miejscem na ziemi jest Kraków…” (A. Wajda, 1996) Krok pierwszy:.

więcej
Więzienie im. Montelupich w Krakowie – „czas morderców”

Więzienie im. Montelupich w Krakowie – „czas morderców” Każde miejsce na ziemi, każdy element krajobrazu, ukrywa (czasem wstydliwie) przeszłość pod obwolutą dekoracji i upiększeń narosłych z biegiem lat. I tak na obrzeżu starego, historycznego centrum Krakowa, tętniącego życiem i olśniewającego.

więcej
żołnierze wyklęci
WYCHODZĄCY Z CIENIA

(rzecz o Żołnierzach  Wyklętych)   Kraków, w którym „każdy kamień przypomina o polskiej historii” (Wyspiański), odsłania niespodzianie ukryte pod powierzchnia tajemnice. Jeśli zmęczony gwarem atrakcji turysta poświeci wczesnym rankiem ciepło hotelowej pościeli na rzecz  spaceru śpiącymi jeszcze ulicami miasta, z.

więcej
kawiarnia
KULINARNY KRAKÓW

  Kraków można poznawać na różne sposoby klasycznie według przewodników i niekonwencjonalnie według własnych upodobań. Jedną z tych drugich jest trasa dawnej i nowoczesnej gastronomii. W Krakowie lubiano i lubi się spotykać przy stole nie tylko w celach konsumpcji, ważna.

więcej
AK
ŚLADAMI ARMII KRAJOWEJ I PODZIEMIA POAKOWSKIEGO

Trasę zwiedzania realizujemy według proponowanej kolejności: 1. Ulica Powiśle przy tablicy upamiętniającej zamach zbrojny na życie Wilhelma Koppego, wyższego oficera SS Dystryktu Kraków, 11.07.1944 roku. Zamach zorganizowany przez krakowski Oddział Kedywu AK przy udziale warszawskiego batalionu AK „Parasol”, zakończył się.

więcej
Kopiec Kościuszki
Kopiec Kościuszki

Tadeusz Kościuszko to człowiek, który swoją postawą i umiłowaniem Ojczyzny porywał tłumy do walki. W Krakowie jest wiele tablic i pomników upamiętniających Naczelnika pierwszego powstania przeciw carskiej opresji.

więcej
Wisława Szymborska
KRAKÓW SZYMBORSKIEJ

„Mieszkam w Krakowie, a to znaczy, że go nie zwiedzam” (W. Szymborska, Lektury nadobowiązkowe, 1978).     Truizmem jest stwierdzenie, iż każdego, a szczególnie artystę kształtuje jego epoka, dom rodzinny, kraj i miejsce zamieszkania. Dla Wisławy Szymborskiej miejscem symbolicznych „Narodzin Gwiazdy”,.

więcej
Dama2
NASZA „DAMA”

 Przymiotnik nasza może wydać się niewłaściwy w odniesieniu do miejsca pobytu jedynego w Polsce dzieła Leonarda da Vinci – w mieście, w którym nasiliły się ostatnio dyskusje nad prawem do decydowania o dalszych losach obrazu. Chodzi oczywiście o „Damę z łasiczką” ze.

więcej