Ekspozycja na Wzgórzu Wawelskim

Wybierz ekspozycję:

1.Komnaty Królewskie
2.Skarbiec Koronny i Zbrojownia
3.Wschód w Zbiorach
4.Wawel Zaginiony
5.Katedra Wawelska
6.Muzeum Katedralne
7.Smocza Jama
Wzgórze Wawelskie<br />rys. Szelerewicz
1
Komnaty Królewskie

Komnaty urządzone zostały jako wnętrza renesansowe i barokowe z XVI i początku XVII w. Tutaj znajduje się słynna kolekcja arrasów flamandzkich.

2
Skarbiec Koronny i Zbrojownia

Skarbiec Koronny obejmuje zespół przedmiotów z okresu od XI do XVIII wieku. Znajduje się tu m.in. słynny Szczerbiec - miecz koronacyjny królów polskich.

3
Wschód w Zbiorach

Wystawa dzieł sztuki Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Broń, chorągwie tureckie, ceramika z Chin i Japonii - związane z kampanią wiedeńską i Janem III Sobieskim.

4
Wawel Zaginiony

Wystawa obejmuje rezerwat archeologiczny, lapidarium (zespół detali architektonicznych z XVI wieku) oraz kolekcję kafli renesansowych i barokowych.

5
Katedra Wawelska

Miejsce koronacji i spoczynku królów polskich. Tu znajduje się Ołtarz Ojczyzny oraz Kaplica Zygmuntowska - dzieło renesansowej architektury i rzeźby.

6
Muzeum Katedralne

Znajdują się tu obiekty związane z kultem religijnym: naczynia i szaty liturgiczne, oraz pamiątki historyczne i przedmioty należące do biskupa Karola Wojtyły.

7
Smocza Jama

Wielką osobliwością Wzgórza Wawelskiego jest naturalna grota jurajska związana z legendą o smoku wawelskim i księciu Kraku - założycielu Krakowa.

Wzgórze Wawelskie
rys. Szelerewicz

Aby zobaczyć szczegółowy opis ekspozycji skieruj kursor na pole z numerem.