Legendy krakowskie

Proponujemy 3 trasy do wyboru:

1. LEGENDY STAREGO KRAKOWA

Spacer szlakiem legend, które powinno znać każde dziecko, rozpoczniemy w samym sercu Krakowa czyli na Rynku Głównym. Patrząc na majestatyczne wieże Kościoła Mariackiego poznamy historię jego budowniczych i wysłuchamy hejnału. Podczas spaceru po Rynku spotkamy na pewno zaklętych rycerzy, zatrzymamy się przy kamienicy zwanej Krzysztofory, by dowiedzieć się jakie sekrety kryją jej piwnice. Wędrując dalej poznamy niezwykłe perypetie mistrza Twardowskiego, dowiemy się gdzie w Krakowie spotkać można Czarną, a gdzie Białą Damę. Na koniec podążymy w stronę Wzgórza Wawelskiego, tam poznamy historię księcia Kraka i jego walecznej córki Wandy.  Spacer zakończymy u stóp słynnego Smoka Wawelskiego.

 

Spotkanie: przed Kościołem Mariackim

Dodatkowe wstępy:
Kościół Mariacki – bilety: 5 zł, kościół otwarty jest dla zwiedzających od godz. 11:30
Smocza Jama – bilety: 7 zł (dzieci do lat 7 wchodzą za darmo, opiekunowie – bilety ulgowe), otwarte od godz. 10:30

 

2. LEGENDY KAZIMIERSKIE

Kazimierz, dawne średniowieczne miasto, również ma swoje legendy i tajemnice. Spacer rozpoczniemy na Skałce, gdzie poznamy dramatyczną historię patrona Polski – św. Stanisława.  Następnie podejdziemy pod kościół św. Katarzyny, by poznać św. Ritę i dowiedzieć się dlaczego 22. każdego miesiąca Krakowianie podążają tam niosąc w dłoniach piękne czerwone róże. Wędrując dalej dotrzemy na dawny kazimierski rynek gdzie wspomnimy o królu Kazimierzu, być może zajrzymy także do Kościoła Bożego Ciała i poznamy niezwykłą legendę jego powstania.  Następnie zagłębimy się w uliczki żydowskiej części Kazimierza, by na koniec przed synagogą Izaaka wysłuchać legendy związanej z tą budowlą.

Trasa polecana dla dzieci, które znają już najbardziej popularne legendy krakowskie, a chciałyby odkryć te mniej znane.

Spotkanie: kościół na Skałce

3.  LEGENDY ZWIERZYNIECKIE

Zwierzyniec to jedna z najbardziej niezwykłych dzielnic Krakowa. Spacer rozpoczniemy przed Klasztorem Norbertanek, wspomnimy tu na pewno historię Lajkonika i dramatycznych najazdów tatarskich na Kraków, dowiemy się kim byli dzielni włóczkowie, opowiemy o dzwonie w Wiśle zatopionym, przypomnimy legendę o Panieńskich Skałach. Wędrując ulicą św. Bronisławy zastanowimy się kim była jej patronka. Spojrzymy na malowniczy kościółek św. Małgorzaty, a tuż obok zatrzymamy się przy kościele Najświętszego Salwatora i poznamy wzruszającą historię ubogiego grajka. Dalej podążymy Aleją Waszyngtona w stronę Diabelskiego Mostku i poznamy sekret jego niezwykłej nazwy. Najwytrwalsi dotrzeć mogą pod Kopiec Kościuszki by tam nieopodal dawnej pustelni bł. Bronisławy zakończyć spacer.

Spotkanie: Klasztor Norbertanek na Zwierzyńcu